Érdekes a mai világban, hogy bár az Internet adta lehetőségek miatt egyre több információ birtokosai lehetünk, mégis még mindig mennyire keveset tudunk. Például a coachingról is sokan nem hallottak, amiről én persze szívesen beszélek annak, akit ez érdekel és erre nyitott. Jó páran azonban nem is tudom mit gondolhatnak erről, hogy valami sarlatánság, vagy netalántán egy gömbbel a kezemben mondom meg a jövőt a fejemen egy kendővel? Na ezért gondoltam, hogy írok erről, hogy kicsit tisztába tegyem a dolgokat.
Tudom, hogy sokan kellemetlennek tartanak segítséget kérni. Pedig ez tényleg nem szégyen, főleg akkor nem, ha utána sokkal boldogabbak lehetnek. Másrészt miért van az, hogy azt tudjuk, hogy a körmünket rendben kell tartani, a fodrászhoz elmegyünk hajat vágatni, kozmetikushoz eljárunk, vagy például sportolni a testünk miatt, de a lelkünkért mit teszünk…?
Mit teszünk azért, hogy úgy érezzük nap mint nap jó felkelni és elindulni a munkába, jó dolog akár sok év után is a párunk szemébe nézni, vagy akár jó dolog önmagunkkal szembe nézni?
A coaching alatt sok minden kerül kimondásra. Míg csak magunkban elmélkedünk, azt könnyebb elhessegetni, de ha már ki is mondtuk(pláne egy coachnak),akkor annak sokkal nagyobb a súlya. A coach feladata, hogy jó kérdéseket tegyen fel, így az ügyfél sokszor olyan dolgokon gondolkodik el, amin addig még sosem tette. Ettől nem kell megijedni, hiszen minden csak azért van, hogy előrébb vigyen.
Másrészt sokszor egy kivülálló sokkal objektívebben lát téged, harmadrészt ami kettőtök között elhangzik, az kettőtök között is marad, hiszen a coachnak titoktartási kötelezettsége van.
Persze a coach-ot ne tévesszük össze a pszichológussal vagy terapeutával. Le a kalappal a jó szakemberek előtt, de most tisztáznám, a három terület bár hasonló,de nem ugyanaz. Mind a három terület hasznos, de másra.
A coach főként a jelenre és jövőre fókuszál, a múltból leginkább a működő dolgok érdeklik, addig a pszichológussal sokkal mélyebbre lehet menni, traumákat feldolgozni. A coaching akcióorientált , tehát az ügyfélnek tényleg lépnie kell a folyamat alatt, nem “csak” beszélgetünk róla, és a folyamat végére el is kell érnie a célját.
A coaching egy rövidebb folyamat . Míg pszichológusnál kb. 1- 1,5 év a folyamat(vagy akár sokkal több is), addig a coaching 4-5 alkalom, max 8-10. De legfeljebb 2-3 hónap.
Ami pedig a legfontosabb, coachként nem adok tanácsot. Az én megoldásom nem biztos hogy a Te megoldásod. Mindannyian indivídumok vagyunk, eltérő egyéniségek. Ezért jók a coaching eszközök, mert segítenek felfedezni a benned rejlő válaszokat. Semmi olyat nem kell tenni, amit te nem akarsz, a coach nem vihet félre, mert a válaszokat, a döntéseket te hozod meg. A coach segít, támogat, kérdez, ad házi feladatot,amivel erősíthet, segíthet végiggondolni jól a dolgokat, de a célodat, a lépéseket neked kell megtenni.
Végezetül a coaching lelkileg egészséges embereknek való,akik bár most elakadtak, de képesek és akarnak is tenni magukért és azért. hogy jobbá váljanak.